[~Cookie Freaks X3~]
Welcome, little kids ♥️
[~Cookie Freaks X3~]
Welcome, little kids ♥️
[~Cookie Freaks X3~]
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Welcome, little kids ♥
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Draga vizitator,pentru a vedea toate subiectele forumului te rugam sa te inregistrezi .

 

 Semnificaţii istorice pentru 2 octombrie

In jos 
AutorMesaj
Emi♥
Admin
Admin
Emi♥


Mesaje : 486
Prajituri : 8557
Data de inscriere : 21/08/2011

Semnificaţii istorice pentru 2 octombrie Empty
MesajSubiect: Semnificaţii istorice pentru 2 octombrie   Semnificaţii istorice pentru 2 octombrie EmptyDum Oct 02, 2011 3:06 am

1939 - S-a născut cântăreţul de muzică uşoară Dan Spătaru: "Măicuţa mea", "Ţărăncuţă, ţărăncuţă", "Trecea fanfara militară", "Mi-ai furat inima". În Cuba a bătut recordul la aplauze: 16 minute şi 19 secunde. (m. 8 septembrie 2004)

1409 - Este atestată cea mai veche pisanie românească, cea de la biserica Streisângiorgiu (jud. Hunedoara)

1904 - S-a născut scriitorul britanic Graham Greene: "La drum cu mătuşă-mea", "Sfârşitul unei iubiri", "Omul nostru din Havana" (d. 1991).

1911 - S-a născut scriitorul Miron Radu Paraschivescu: "Tristele", "Laude şi alte poeme", "Declaraţia patetică" (m. 17 feb. 1971)

1958 - Guineea îşi obţine independenţa faţă de Franţa, în urma unui referendum. Primul preşedinte al statului va fi Sékou Touré.

1968 - A încetat din viaţă pictorul francez Marcel Duchamp (n. 28 iulie 1887)

2002 - A încetat din viaţă Tiberiu Olah, compozitor şi muzicolog român de etnie maghiară (n. 1928)

2009 - Rio de Janeiro a fost ales oraşul gazdă pentru Jocurile Olimpice şi Paralimpice de vară din 2016.
Sus In jos
 
Semnificaţii istorice pentru 2 octombrie
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Semnificaţii istorice pentru 6 septembrie
» Semnificaţii istorice pentru 8 septembrie
» Semnificaţii istorice pentru 28 decembrie
» Semnificaţii istorice pentru 31 decembrie
» Semnificaţii istorice pentru 3 ianuarie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
[~Cookie Freaks X3~] :: FUN FUN FUN FUN :: Stiri-
Mergi direct la: